Marcin Chudoba – Kosmiczna przygoda All-New X-Men i Strażników Galaktyki

Recenzja komiksu: Brian Michael Bendis, Sara Pichelli, Stuart Immonen, David Marquez, Guardians of the Galaxy (Strażnicy Galaktyki)/All-New X-Men: Proces Jean Grey [Guardians of the Galaxy/All-New X-Men: The Trial of Jean Grey], przekł. Paulina Braiter, Tomasz Sidorkiewicz, Warszawa: Egmont Polska, 2017, ISBN: 978-83-281-1945-1, ss. 144.

Członkowie All-New X-Men nie mogą zaznać spokoju. Całkiem niedawno, podczas Bitwy Atomu zmierzyli się ze złymi mutantami, którzy przybyli z przyszłości i starali się odesłać naszych bohaterów do ich czasów. Na drodze młodych herosów stanęli również fanatycy religijni, mordujący przedstawicieli rasy homo superior w imię Boga. Kolejne zagrożenie przyszło szybko i niespodziewanie. Kallark z kosmicznego Imperium Shi’ar porwał nastoletnią Jean Grey, aby osądzić ją za zbrodnie, które w przeszłości popełniła jej nieżyjąca już, owładnięta mocą Phoeniksa starsza wersja. I chociaż młodzi X-Men przegrali walkę w obronie swej przyjaciółki, na ich drodze stanęli bardzo niezwykli sojusznicy – Strażnicy Galaktyki.

Fabuły All-New X-Men: Tak inni oraz Guardians of the Galaxy (Strażnicy Galaktyki): Nieskończoność pozostawiały wiele do życzenia. Scenarzysta obu serii, Brian Michael Bendis, najprawdopodobniej wyczerpał już wszystkie ciekawe pomysły na kontynuowanie przygód swoich bohaterów, w wyniku czego poziom nudy wypływającej z kart komiksów zaczął sięgać zenitu. Dlatego decyzja o stworzeniu crossoveru opowiadającego o wspólnych przygodach X-Men z przeszłości oraz „kosmicznych Avengers” okazała się dobrym posunięciem. Sam pomysł, aby sądzić niewinną Jean Grey za błędy, których de facto nie popełniła, jest idiotyczny (co kilkukrotnie podkreślają niektóre postaci). Jednak jeśli przymkniemy na niego oko i oddamy się lekturze, otrzymamy sztandarowy przykład komiksu superbohaterskiego przepełnionego akcją, walkami oraz humorem. Jest to bardzo dobra rekompensata po poprzednich, słabszych odsłonach obu serii. Ciekawie wypadają również interakcje między X-Men w składzie: Cyclops, Beast, Iceman, Angel, Marvel Girl, X-23 oraz Kitty Pryde a Strażnikami reprezentowanymi przez Star-Lorda, Gamorę, Draxa, Groota, Rocketa i Angelę. Sytuacja, w której znajdują się oba zespoły, jest dość nietypowa. Młodym mutantom trudno jest zrozumieć coś tak prostego jak podróże kosmiczne na gigantycznych statkach, o istnieniu pozaziemskich ras nie wspominając. Tymczasem wprawieni w bojach, samozwańczy obrońcy galaktyki muszą nauczyć się współpracy z bandą nieopierzonych dzieciaków. Prowadzi to do wielu komicznych dialogów.

Warstwa graficzna nie budzi żadnych zastrzeżeń. Sara Pichelli, Stuart Immonen, oraz David Marquez pracowali przy poprzednich częściach obu serii, w wyniku czego ilustracje zaprezentowane w recenzowanym komiksie zarówno pod względem stylu, jak i wykonania nie różnią się zasadniczo od wcześniejszych prac przywołanych artystów. Rysunki są żywe, dokładne, niekiedy dość szczegółowe, przykuwają wzrok, nie rażą przesadnymi deformacjami projektów postaci oraz uproszczeniami.

Poziom rodzimego wydania nie uległ żadnym zmianom. Polski oddział Egmontu dawno wypracował standardy, którym pozostaje wierny. Komiks ma miękką okładkę ze skrzydełkami; wydrukowany został na kredowym papierze. Tradycyjnie już nie zabrakło w nim galerii alternatywnych ilustracji okładkowych z amerykańskiej wersji zeszytowej oraz reklam innych publikacji Egmontu. Przydatny dodatek dla osób nieznających historii Jean Grey powinno stanowić posłowie autorstwa Kamila Śmiałkowskiego, w którym streszczone zostały jej losy.

Jeśli solowe przygody All-New X-Men oraz Strażników Galaktyki zaczęły kogoś nudzić, to lektura Guardians of the Galaxy (Strażnicy Galaktyki)/All-New X-Men: Proces Jean Grey będzie bardzo miłą odmianą. Może nie jest to komiks na miarę przepełnionych szalonymi zwrotami akcji pierwszych tomów obu serii, jednak walka o życie nastoletniej Jean Grey oraz relacje łączące bohaterów powinny częściowo zrekompensować braki.

Marcin Chudoba

Marcin Chudoba, Kosmiczna przygoda All-New X-Men i Strażników Galaktyki, „Creatio Fantastica” 2017, nr 1 (56).