Krzysztof M. Maj, Światotwórstwo w fantastyce

Miło nam poinformować, że dziś nakładem wydawnictwa Universitas ukazała się nowa książka naszego redaktora naczelnego: Światotwórstwo w fantastyce. Od przedstawienia do zamieszkiwania, będąca pierwszą polską monografią sztuki światotórczej!

Równocześnie ujawniamy, że to właśnie światotwórstwu będzie poświęcony drugi z numerów „CF” za rok 2019, na który złożą się wyłącznie teksty zamawiane.

Reklama-—-fp-facebook

Opis książki ze strony wydawcy:

Dlaczego w dziesięć lat po rozpoczęciu rekordowej zbiórki na realizację gry Squadron 42, opiewającej na ponad dwieście milionów dolarów, powstała nie gra, lecz skomplikowany świat Star Citizen, nazywany przez twórcę pierwszoosobowym uniwersum (first-person universe)? Jak to się dzieje, że znając fabułę siedmioksięgu Harry Potter lub pamiętając większość odcinków Gry o tron, decydujemy się i tak powracać do kreowanych w nich światów kosztem ponownego przyswajania dobrze już zapoznanych historii? Dlaczego w niespełna dziesięć lat powstało gigantyczne Marvel Cinematic Universe, podczas gdy pięć razy więcej czasu zajęło sfilmowanie dotychczasowych przygód Jamesa Bonda? Wreszcie, czym różni się opowiadanie historii światotwórczych i imersywnych od tych angażujących tylko ze względu na porywającą fabułę i celne portrety psychologiczne postaci? Książka Światotwórstwo w fantastyce, będąca drugą na świecie (po Building Imaginary Worlds Marka J.P. Wolfa) i pierwszą w Polsce teoretyczną monografią sztuki światotwórczej, odpowiada na wszystkie te pytania, adresując równocześnie te kwestie, które pomijane były dotychczas w polskich i światowych badaniach nad fantastyką i kulturą popularną.

Monografia opatrzona jest również słownikiem zbierającym całość opracowanej przez autora terminologii z zakresu badań nad światotwórstwem.

Książkę można kupić już w księgarni internetowej wydawcy: http://www.blog.universitas.com.pl/produkt/3997/Swiatotworstwo-w-fantastyce-Od-przedstawienia-do-zamieszkiwania,Krzysztof+M.+Maj