Historia czasopisma

Historia

Czasopismo naukowo-literackie „Creatio Fantastica. Zagadnienia i Problemy Fantastyki” powstało w 2005 roku z inicjatywy Emila Strzeszewskiego jako e-zin. Pełnił on obowiązki redaktora naczelnego do 2008 r, po nim obowiązki przejął  Sławomir Spasiewicz (do 2012 roku). Od numeru 49., wydanego w listopadzie 2012 r. przez nową redaktor naczelną, Ksenię Olkusz, czasopismo przekształciło się z Periodyka SF w kwartalnik popularnonaukowo-artystyczny, w której to formule rozwija je od sierpnia 2014 r. obecny naczelny, Krzysztof M. Maj.

16 kwietnia 2013 r. nadano „Creatio” numer ISSN 2300-2514, dokumentując tym samym działalność czasopisma w annałach Biblioteki Narodowej. W 2014 r. z inicjatywy ustępującej redaktor naczelnej, Kseni Olkusz, w redakcji wszczęto proces parametryzacyjny w zgodzie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu przygotowania pisma do wpisu na listę punktowanych czasopism naukowych. W 2015 r. CF zostało wpisane do Rejestru Dzienników i Czasopism (Ns Rej. Pr 236/15) jako kwartalnik Creatio Fantastica, a jego wydawanie przejął Ośrodek Badawczy Facta Ficta w Krakowie.

W latach 2005-2015 publikowało u nas – zarówno felietony, jak i opowiadania – wiele znanych dziś postaci polskiej fantastyki, jak chociażby Cezary Zbierzchowski, Michał Cetnarowski, Łukasz Orbitowski, Paweł Majka, Andrzej Sawicki, Witold Jabłoński, Dawid Juraszek, Paweł Ciećwierz, Błażej Jaworowski czy Milena Wójtowicz, a od 2013 r. w ramach nowo powołanej rubryki „Litterrarium” zaczęły pojawiać się jeszcze częściej teksty literackie, m. in. Jana Żerańskiego, Adriana Zwolińskiego, Pawła Lacha, Katarzyny Ryrych, Marii Dunkel, Pawła Kuklińskiego czy Adama Podlewskiego.

Misja

Wyjątkowość aktualnej formuły „Creatio Fantastica” zawiera się w misji jednoczesnego publikowania recenzji książek, filmów, seriali, komiksów, gier i wywiadów z artystami w części portalowej, zaś w części czasopiśmiennej – artykułów, recenzji i rozmów naukowych dotyczących wszelkich możliwych reprezentacji fantastyki w literaturze, nowych mediach i kulturze. Ponieważ „Creatio” chce mieć również wkład w samo kształtowanie fantastyki, regularnie publikuje nadsyłane przez debiutujących (a niekiedy już znanych) twórców teksty fantastyczne, w szczególności zachęcając do współpracy młodych pisarzy, mających największe szanse na zmienienie dotychczasowego oblicza nurtu. W konsekwencji „Creatio Fantastica” jest jednym z nielicznych nie tylko na skalę polską, ale i międzynarodową pism dedykowanych fantastyce, a publikujących zarówno teksty literackie, popularnonaukowe, publicystyczne jak i naukowe – a dostępnych niezmiennie bezpłatnie i w multiformacie.

„Creatio Fantastica” od chwili powstania niezmiennie patronuje również rozlicznym przedsięwzięciom literackim, kulturalnym oraz naukowym. Wszystko to sprawiają, że na łamach „Creatio” skupiają się rozmaite wizje fantastyki, przypominając, że przy całej swej popularności, pozostaje ona skomplikowanym i wymagającym wieloparametrowego opisu zjawiskiem.

Kalendarium

16.04.2013 — nadanie numeru ISSN.
23.09.2015 — wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism (Ns Rej. Pr 236/15).
23.09.2015 — przejęcie wydawania czasopisma przez fundację Ośrodek Badawczy Facta Ficta w Krakowie.
12.07.2017 — powołanie serii wydawniczej pod patronatem czasopisma „Creatio Continua”, otwartej publikacją książki X. Antologia opowiadań fantastycznych pod redakcją Adama Podlewskiego.
17.04.2018 — podpisanie umowy z Central Eastern European Online Library.
31.08.2018 — podpisanie umowy z The Central European Journal of Social Sciences and Humanities.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s